14 Eylül 2020 Pazartesi

Ev Dekorasyonunda Renkler

Ev dekorasyonu yaparken renklerin özellikleri hakkında bilgi edinmeniz ve hangi rengi nerede kullanacağınızı bilmeniz yeterlidir.

Renk seçiminde öncelikle mobilya, perde, halı gibi ana dekorasyon malzemelerinin rengini belirlemek ve bunlar belirlendikten sonra duvar rengi seçmek daha kolay olacaktır.

Dekorasyon yaparken  zıt renkler ve aynı renk tonları kullanılabilir. Bunlar, 3 ana rengi barındıran mavi - sarı - kırmızı renklerdir. Bir de mor - turuncu - yeşil gibi ara renkler vardır.

Karşılıklı olan zıt renkleri kullanarak, dikkat çekici ve canlı dekorasyon oluşturmak için kullanabilirsiniz. Seçtiğimiz rengin dekorasyon yapacağımız mekanın geniş görünmesinden dar görünmesine, ferah görünmesinden boğucu görünmesine kadar etkili olabileceğini unutmamalısınız. Küçük bir mekana sahipseniz açık renk tonlarını kullanmalısınız. Çünkü mekanı olduğundan geniş gösterecektir. Daha geniş bir mekana sahipseniz koyu renkler kullanarak mekanın dinamizmini artırabilirsiniz. Açık renklerde oda havadar, ferah ve iç açıcı görünürken. Koyu renklerde oda daha samimi ve sıcak görünecektir.

• Beyaz Renk Uyumu: Beyaz renk temizliğin sembolüdür. Dilediğiniz bütün renkler ile birlikte kullanabilirsiniz.Hhiç aklınıza gelmeyecek renkler bile beyaz ile harika kombinasyonlar oluşturabilir. Ayrıca siyah ve beyaz ikilisine dileğiniz bir canlı rengi ekleyerek bir renk üçlüsü oluşturabilirsiniz ki bu yöntem en popüler renk üçlüsü oluşturma yöntemidir.

• Yeşil Renk Uyumu: Dekorasyonda dinlendirici olduğu kadar evinize canlılıkta katar. Ancak bu tarz canlı renkleri kullanırken renk uyumuna ve oda içerisindeki diğer renklere göre kullanım oranına dikkat etmek gerekir. Yoğun kullanımı boğucu bir hava yaratacaktır. Dekorasyonda yeşil rengi daha çok bir duvar, berjer, üçlü koltuk veya aksesuarlar üzerinde tercih etmek daha doğrudur. Yeşil renk ile dekorasyonda ikinci renk olarak toprak renk tonları kullanılabilir.

• Kırmızı Renk Uyumu: Evinizde kırmızı bir alan istiyorsanız bu oturma odası olmalıdır. Çünkü kırmızı renk çok güçlü bir renktir. Bu nedenle oturma odanıza canlılık, sıcaklı ve enerji verecektir. Modern bir oturma odasında , büyük eşyalar kırmızı rengi kullanmak için ideal eşyalardır. Örneğin koltuklar kırmızı olabilir. Büyük parçalarda kırmızı kullanırken dikkat edilmesi gereken nokta diğer yerlerin nötr renkler olmasıdır. Kırmızının uygulanıldığı oturma odalarında beyazlara yer verilebilir, grilerle nötrlenebilir ve sarılarla parlatılabilir. Tabi ki oturma odası için kırmızı rengin yanına aynı güçte siyah renkte çok yakışacak.

• Turuncu Renk Uyumu: Turuncu hem modern hemde klasik mekanlara hayat veren bir renktir. Bir çok farklı tona sahip olan bu enerjik rengi farklı şekillerde ve alanlarda evinize dahil ederek canlı bir dekorasyon stili ortaya çıkarabilirsiniz. Dekorasyon yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta turuncuyu hangi oranda ve nerede kullanmanız gerektiğidir.Canlı bir turuncuya en çok yakışan renklerin başında pastel mavi tonları gelir. Açık mavi “bebe mavisi” tonları turuncunun sıcaklığını dengelemek için harika bir seçenektir.

• Sarı Renk Uyumu: Yansıma renklerinden biri olan sarı, dekorasyona ışıltı katar. Neşeli, iyimser, samimi hissettiren bu renkle yola çıkıldığında insanların hem gözüne hem de ruhuna dokunan dekorasyonlar yapılabilir. Oturma odalarında sarı renk ve sarı renge eşlik edecek farklı rengin birleşmesiyle hoş geri dönüşler almak mümkün. Sarıya tüm renkler çok yakışır ve özellikle koyu renkler sarıyla birlikte ışıldar, dekorasyona ciddi manada güzellik katar.

• Siyah Renk Uyumu: Siyah rengi, dekorasyonun karanlık ve gizemli yüzü. Siyah renginin hakim olduğu dekorasyonlarda genel olarak modern bir havayı hissetmek mümkün. Ama bu siyah rengin sadece modern stile uygun olduğu anlamına gelmiyor. Evinizi siyah rengine göre dekora etmek istiyorsanız bilmeniz gereken ilk şey, bu rengin yanına açık ya da canlı renkleri katmanız gerektiği. Çünkü siyah ağırlıklı bir dekorasyonun yumuşatılması gerekir. Aksi halde huzursuz ve karamsar ortamlar yaratmış olursunuz. Siyah renkli duvar dekorasyonu yapmak istiyorsanız bunu evinizin bütün duvarlarına uygulamayın. Bu şekilde pek iç açıcı bir görünüm oluşmayabilir. Bunun yerine evinizin bir duvarında uygulayıp diğer duvarlarla kontrast oluşturabilirsiniz.

• Mavi Renk Uyumu: Huzur veren dinlendirici bir renktir. Ruh halini bir anda değiştiren ve pozitif enerjiler yükleyen mavi; iş hayatında, özel hayatta çok sık tercih sebebi. Tabi dekorasyon dünyasını da mavinin gizemi sarıyor, her ne kadar soğuk renk olsa da farklı dokularla birleştiğinde sıcak bir ambiyans sunuyor. Dekorasyona ciddiyet katmak isteyenler ve dokusuyla resmiyet kazansın diyenler içinse mavi ve mavinin tonu lacivert kullanılabilir. Hayatımıza yön veren ve duygularımızı idame ettirirken yanımızda olması memnuniyetle karşılanacak olan bu renk, aldığımız kararları şekillendirerek daha mantıklı cümleler kurmamıza, daha sağlam adımlar atmamıza yardımcı olur. Gökyüzünü ve dokunsan alacakmışsın gibi hissettiren kar beyazı bulutları simgeleyen iki rengin buluşmasıyla sonsuzluk arzusunu yaşatan dekorasyonlar yapılabilir. Mavinin inceliği ve zarafeti, sarının çocuksu yanıyla buluşabilir. Siyah ve mavi ile oldukça ağırbaşlı dekorasyonların temeli atılabilir.

• Mor Renk Uyumu: Zarafet ve zenginlikle özdeşleştirilmiştir. Mor, her ne kadar soğuk renkmiş gibi algılansa da aslında uygulandığı mekânlara tarifsiz sıcaklık katar ve samimi, yumuşacık bir ortam sunar. Mor rengin tüm tonlarıyla dekorasyonda kaliteli geçişler yapılabilir. Siyahla, ekru ya da bej renkle, hardal sarısıyla, griyle oldukça etkili ve yadsınamaz görünüm ortaya çıkar.

• Pembe Renk Uyumu: Sakinleştirici yapısı ile öne çıkan pembe renk, ev dekorasyonu alanında çok sık tercih edilmektedir. Genellikle yatak odası yada kız çocukları için çocuk odası dekorasyonunda kullanılmaktadır. Pembe rengin salon dekorasyonu için kullanımı da sade tarz dekorasyonlara renk katmaktadır. Her renk için olduğu gibi pembe renkte aşırıya kaçılmadan kullanılmalıdır. Koltuk takımı pembe renk tercih ediliyorsa duvar rengi toprak renk tonlarında çakıl taşı, kum rengi gibi olabilir.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme